Domů 5 Právní obory 5 Kapitálový trh 5 Cenné papíry 5 Akcie, IPO a trh START

Akcie, IPO a trh START

Poskytneme kompletní podporu od plánu až po obchodování na burze. Zajistíme soulad s regulatorními požadavky a pomůžeme v maximální možné míře využít potenciál vašeho IPO.

Kontaktujte násVíce informací

Co to je?

Veřejná nabídka části akcií společnosti je forma zvýšení základního kapitálu společnosti a získání prostředků k rozvoji vašeho podnikání. Nejčastější formou je tzv. primární úpis akcií (Initial Public Offering – IPO) prostřednictvím trhu START provozovaným Burzou cenných papírů Praha, který je mnohostranný obchodní systém určený pro malé a střední podniky z Česka a Slovenska. Pokud se společnosti bude dobře dařit na trhu START, není vyloučený další posun a obchodování na větších burzovních trzích.

Pro koho, v čem mi to pomůže a proč to mám chtít?

Veřejné obchodování akcií a vstup na burzu vyhledávají společnosti se zajímavým podnikatelským příběhem, který tvoří důležitou část marketingové části spojené s nabídkou akcií investorům. Tímto krokem získáte kromě značné mediální publicity i finanční prostředky na expanzi společnosti za cenu přílivu dalších akcionářů a zředění podílů dosavadních držitelů akcií. Listing je také spojen s rozšířenou informační povinností emitenta a nemine vás tak pravidelné zveřejňování finančních a dalších údajů o vaší společnosti.

Jaký servis v této oblasti poskytujete?

Poskytujeme kompletní právní poradenství spojené se vstupem na burzu – v případě nutnosti nejprve realizujeme přeměnu na akciovou společnost, provedeme právní prověrku due dilligence, spojíme se s burzou ohledně správného načasování transakce a s notářem pro účely organizace valné hromady rozhodující o zvýšení základního kapitálu, dále ve spolupráci s vámi začneme připravovat prospekt akcií a na závěr vám pomůžeme s revizí marketingových prezentací a dalších materiálů tak, aby obsahovaly pouze řádné zveřejněné informace o transakci. V rámci přípravy emise případně zajistíme i přidělení nezbytných identifikátorů emitenta LEI (Legal Entity Identifier) a identifikátoru konkrétní emise ISIN (International Securities Identification Number) u Centrálního depozitáře cenných papírů. Jako advokátní kancelář bohužel nemůžeme zajistit samotnou distribuci cenných papírů – tu musíte provádět ve spolupráci s licencovanými obchodníky s cennými papíry, se kterými vás případně ochotně propojíme.

Jak to bude probíhat?

Při úvodní konzultaci společně probereme harmonogram a parametry veřejné nabídky akcií, v případě potřeby přizveme i spolupracující finanční analytiky, kteří vám pomohou se správným nastavením transakce. Zakládáme si na osobním přístupu, přičemž pro účely práce na vašem projektu alokujeme kapacity jednoho z partnerů advokátní kanceláře a jeho týmu. Emise s prospektem znamená náročnější proces a zveřejnění maxima informací o emitentovi – budeme v kontaktu primárně s vaším CFO, vaše vstupy zpracujeme, společně vyladíme text prospektu a zajistíme jeho schválení Českou národní bankou.

Co od vás budeme potřebovat?

V první řadě byste měli mít jasný obchodní plán, představu o základních údajích o veřejné nabídce, marketingový záměr a promyšlenou cestu distribuce akcií. Emise s prospektem s sebou přináší rozšířenou informační povinnost, z vaší strany budeme v takovém případě potřebovat podklady nezbytné pro detailní popis podnikání, trendů v odvětví, rizik spojenými s činností emitenta, významné kontrakty a v neposlední řadě auditované účetní údaje.

Jak dlouho to bude trvat?

Kompletní příprava vstupu na burzu trvá minimálně 6 měsíců, doporučujeme se tedy na nás obrátit s dostatečným předstihem před plánovanou transakcí, abychom vše stihli v termínu.

Referenční projekty

Zapojení investorů do koupě sbírky plakátů Alfonse Muchy

Poskytli jsme poradenství při koupit tzv. Lendlovy sbírky děl Alfonse Muchy. Následně jsme vytvořili investiční certifikáty, které umožnily široké veřejnosti podílet se na sbírce již od 1,- Kč. Součástí transakce bylo i vytvoření prospektu retailových investičních certifikátů, který byl schválen Českou národní bankou.

Největší IPO v dějinách Kazachstánu

Poskytovali jsme právní poradenství mezinárodnímu koordinátorovi největšího primárního úpisu akcií (IPO) v dějinách Kazachstánu. Na burzu byl přijat ropný a plynárenský gigant KazMunayGas (KMG), největší kazašský státní podnik. Celkový objem IPO dosáhl objemu 330 milionů USD.

Vytvoření prvního českého SPAC a akvizice Footshop

Poskytovali jsme dlouhodobé právní poradenství při vzniku historicky prvního SPAC ve střední a východní Evropě, jeho vstupu na burzu i při úspěšné akvizici luxuního retailera obuvi - společnosti Footshop. SPAC je jedním ze způsobů, jak zrychleně přijmout společnost k burzovnímu obchodování. Součástí projektu byl prospekt akcií a warrantů, který úspěšně prošel schvalovacím procesem České národní banky. Souběžně probíhaly práce na přijetí společnosti na Burzu cenných papírů Praha a.s. V rámci akvizice jsme poté poskytovali pomoc s provedením due diliegence, asistovali při vyjednávání podmínek a zajistili korporátní schválení.

Primární (IPO) a sekundární (SPO) veřejná nabídka akcií Pilulka Lékárny a.s.

Poskytovali jsme kompletní právní poradenství při vstupu společnosti Pilulka Lékárny a.s. na trh START Burzy cenných papírů Praha a.s. Následně jsme společnosti Pilulka pomáhali i při sekundární veřejné nabídce, kdy byla dále zvýšena její tržní kapitalizace. Při obou transakcích naše kancelář prováděla due diligence, připravovala prospekt akcií a zastupovala společnost u České národní banky i pražské burzy.

Náš tým pro Akcie, IPO a trh START

JUDr. David Kuboň

JUDr. David Kuboň

Řídící partner

Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

Zakládající partner

Mgr. Veronika Civínová

Mgr. Veronika Civínová

Vedoucí advokátka

Související články

Obchodník s cennými papíry: kdo to je a co dělá? 

Obchodník s cennými papíry: kdo to je a co dělá? 

V tomto článku se zaměříme na postavení obchodníků s cennými papíry[1] jakožto důležitých hráčů kapitálového trhu. Představíme základ jejich právní regulace a také fungování OCP v praxi. Kdo je obchodník s cennými papíry? Jednoduchým anglickým...

Aktualizace prospektu cenných papírů

Aktualizace prospektu cenných papírů

Pravomocným rozhodnutím České národní banky o schválení prospektu cenných papírů ještě projekt zdaleka nekončí. V případě prospektu dluhopisového programu (případně nabídkového programu investičních certifikátů) je nutné notifikovat jednotlivé emise v rámci programu a vzhledem k tomu, že platnost prospektů je pouze jeden rok od data pravomocného schválení, může se vás týkat i povinnost aktualizace.

Kontakt pro Akcie, IPO a trh START

Napište nám