Naše specializace

Platební služby

Vyřídíme licence pro platební instituce, poskytovatele platebních služeb, instituce elektronických peněz a poskytovatele platebních systémů. Poskytujeme právní a obchodní poradenství pro úspěšný vstup na trh platebních služeb.

Licence týkající se platebních služeb upravuje zákon o platebním styku a související české a evropské právní předpisy. Český právní řád nabízí několik typů licencí. Pro menší obchodní modely jsou určeny licence poskytovatele platebních služeb malého rozsahu a vydavatele elektronických peněz malého rozsahu. Náročnější požadavky a vyšší stupeň oprávnění představují licence platební instituce a instituce elektronických peněz. Zákon o platebním styku obsahuje také zvláštní úpravu licence správce informací o platebním účtu.

Pro koho je služba určena?

Licence podle zákona o platebním styku jsou určeny pro společnosti, které chtějí provádět platební služby nebo vydávat elektronické peníze.

Mezi nejčastější platební služby patří:

  • služba umožňující vložení hotovosti na platební účet vedený poskytovatelem nebo výběr hotovosti z takového účtu
  • provedení převodu peněžních prostředků z platebního účtu, k němuž dává příkaz plátce, příjemce či plátce prostřednictvím příjemce
  • vydávání a správa platebních prostředků včetně případného předávání platebního příkazu a zpracování platebních transakcí
  • poukazování peněz
  • nepřímé dání platebního příkazu či informování o platebním účtu

Jaké služby v této oblasti poskytujeme?

Hlavní je pro nás individuální přístup a důkladné porozumění vašemu projektu a motivaci. Jen tak můžeme zefektivnit vaše úsilí. Sestavíme pro vás tým právních specialistů pod vedením partnera, který vám bude po celou dobu licenčního řízení k dispozici.

Jak to bude probíhat?

Na začátku proběhne bezplatná konzultace, abychom pronikli do vašich plánů a určili, jestli je pro vás licence v oblasti platebních služeb to pravé. Následně vám představíme návrh časového harmonogramu spolu s dalšími potřebnými kroky. Naše služby zahrnují vedení celého licenčního řízení od přípravy žádosti a shromažďování potřebné dokumentace až po vypracování precizního podnikatelského plánu. Snažíme se podporovat bezproblémovou spolupráci s Českou národní bankou a vašimi interními týmy, podporovat transparentnost a maximalizovat efektivitu celého procesu.

Co k tomu budete potřebovat?

Jednotlivé licence s sebou nesou různé požadavky. Specifika s vámi probereme už v rámci úvodních konzultací. Při žádosti o licenci musí žadatel prokázat:

  • odpovídající technické zázemí
  • zajištěné personální kapacity
  • jasnou představu o podnikatelském záměru

Jak dlouho to bude trvat?

Doba licenčních řízení u České národní banky je těžko odhadnutelná. Obyčejně se jedná minimálně o 12 měsíců. Doporučujeme s přípravami začít včas před plánovým spuštěním projektu.

Referenční projekty

Pro klienta jsme poskytli právní posouzení jeho připravovaného projektu a možnosti a limity využití výjimek evropské směrnice PSD II., která reguluje poskytování platebních služeb na území Evropské unie. Klient díky tomu získal vodítko pro to, zda a v jakém rozsahu může spustit plánovaný projekt, aniž by k tomu potřeboval licenci od České národní banky. Při přípravě projektu jsme vycházeli jak z veřejně dostupných dokumentů, tak z konzultací se správními orgány.
Poskytovali jsme právní služby za účelem získání licence poskytovatele služeb malého rozsahu. Kromě práci na samotné transakci jsme poukázali na významný sociální přínos projektu a možnosti jeho propojení s aktuálními ESG trendy.
Společně s naším klientem WOOD & Company se již 10 let specializujeme na dluhopisové financování. Společně jsme za tuto dobu realizovali více než 30 projektů s celkovou upsanou hodnotou přes 5,5 miliardy Kč. Do portfolia vydaných dluhopisů patří emise privátní i s prospektem, krátkodobé i dlouhodobé. Díky tomu jsme umožnili prověřeným emitentům financovat zajímavé projekty a současně investorům nabídnout zajímavý výnos a přiměřenou míru rizika. WOOD & Company je přední obchodník s cennými papíry s primárním zaměřením na oblast střední a východní Evropy.
Pomáhali jsme finančním institucím různých druhů s přípravou dluhopisového programu a prospektu. Následně jsme poskytovali právní pomoc při vytváření jednotlivých emisí dluhopisů. Dluhopisy byly vydávány investičními společnostmi a fondy, v rámci pojišťovacích skupin či na úrovni obchodníků s cennými papíry. Pracujeme v kooperaci s konkrétní finanční institucí i s jejími poradci tak, aby celý proces probíhal hladce a rychle.

Poskytovali jsme komplexní právní poradenství při rozšíření licence banky o některé investiční nástroje a investiční služby.

Součástí naší práce bylo nastavení právní koncepce projektu a v návaznosti na to příprava žádosti o rozšíření licence, včetně příloh. V rámci celého procesu jsme úzce spolupracovali s dotčenou bankou a jejími interními týmy tak, aby byly plně dosaženy byznysové cíle a zároveň nedošlo k žádným negativním zásahům do dosavadního fungování banky.

Poskytovali jsme kompletní právní pomoc při odštěpení významné části stávajícího obchodníka s cennými papíry do samostatné entity, a dále zajištění vlastní licence této entity.

Součástí projektu byla jak část korporátní, tak část licenční, včetně zastupování před Českou národní bankou. Poskytované poradenství zahrnovalo také nastavení outsourcingu v rámci skupiny regulovaných entit a asistenci jednotlivým interním týmům s nastavením správných postupů.

Poskytovali jsme právní poradenství mezinárodnímu koordinátorovi největšího primárního úpisu akcií (IPO) v dějinách Kazachstánu. Na burzu byl přijat ropný a plynárenský gigant KazMunayGas (KMG), největší kazašský státní podnik. Celkový objem IPO dosáhl objemu 330 milionů amerických dolarů.

Poskytovali jsme dlouhodobé právní poradenství při vzniku historicky prvního SPAC ve střední a východní Evropě, jeho vstupu na burzu i při úspěšné akvizici luxusního retailera obuvi – společnosti Footshop. SPAC je jedním ze způsobů, jak zrychleně přijmout společnost k burzovnímu obchodování. Součástí projektu byl prospekt akcií a warrantů, který úspěšně prošel schvalovacím procesem České národní banky. Souběžně probíhaly práce na přijetí společnosti na Burzu cenných papírů Praha a.s. V rámci akvizice jsme poté poskytovali pomoc s provedením due diligence, asistovali při vyjednávání podmínek a zajistili korporátní schválení.

Poskytovali jsme kompletní právní poradenství při vstupu společnosti Pilulka Lékárny a.s. na trh START Burzy cenných papírů Praha a.s. Následně jsme společnosti Pilulka pomáhali i při sekundární veřejné nabídce, kdy byla dále zvýšena její tržní kapitalizace. Při obou transakcích naše kancelář prováděla due diligence, připravovala prospekt akcií a zastupovala společnost u České národní banky i pražské burzy.

Tým pro oblast kapitálového trhu

“S KLB Legal jsme spolupracovali již dvakrát na veřejné nabídce akcií na trhu START Burzy cenných papírů Praha. Oba projekty byly po právní stránce perfektní, schválení prospektů Českou národní bankou proběhlo bez problémů a transakce jsme proto realizovali v plánovaných termínech.”
Petr Kasa, CEO, Pilulka Lékárny a.s.

“S KLB Legal spolupracujeme už několik let. Jsou našimi dlouhodobými poradci ve všech oblastech práva. Řešíme společně jak oblast kapitálového trhu, tak i vnitřní život firmy včetně přesahů do obchodního a pracovního práva.

Jsme celkově ze spolupráce nadšení, jsou rychlí, přátelští a zároveň profesionální. Kvalita výstupu je vždy na nejvyšší úrovni. Jsou pragmatičtí a vždy se soustředí na hledání byznysového řešení, což není u všech právníků zvykem.”

Tomáš Sládek, Talent Acquisition, Quantlane s.r.o.
“KLB Legal stálo u zrodu naší investiční platformy v roce 2017, která vznikla pod záštitou WOOD & Company jako první svého druhu v Česku. Od té doby s KLB pravidelně spolupracujeme při řešení otázek právního a compliance poradenství. V průběhu roku 2023 jsme společně získali v rekordním čase devíti měsíců licenci samostatného obchodníka s cennými papíry, který se tak odštěpil od své „mateřské“ společnosti WOOD & Company. KLB nám také pomáhalo při spuštění „Důchodového účtu“, tedy jednoho z prvních dlouhodobých investičních produktů (DIP) v České republice.

Na KLB si ceníme hlavně rychlosti, flexibility a schopnosti vcítit se do našich byznysových či operačních potřeb a vymyslet taková řešení, která jsou v praxi co nejpřívětivější pro naše klienty.”

Radim Krejčí, Zakladatel & CEO, Portu
„Po předchozích dobrých zkušenostech pro nás byl tým KLB Legal jasnou volbou. Jsme skutečně velmi rádi, že se nám jako prvním společně podařilo dokončit transformaci z minifondu dle §15 ZISIF na fond kvalifikovaných investorů (SICAV).“
Tomáš Provazník a Jan Zuska, Zakladatelé společnosti Evermore Capital Management, a.s.

Související články