V tomto článku se zaměříme na postavení obchodníků s cennými papíry[1] jakožto důležitých hráčů kapitálového trhu. Představíme základ jejich právní regulace a také fungování OCP v praxi.

Kdo je obchodník s cennými papíry?

Jednoduchým anglickým ekvivalentem pro český právní pojem obchodník s cennými papíry je broker nebo broker company (brokerská společnost). Z obecné češtiny bychom si zase mohli vypůjčit označení makléř. Zjednodušeně můžeme říci, se hlavní činností OCP je zprostředkovávání obchodů s cennými papíry pro zákazníky – investory. 

Provádět obchody na regulovaných trzích mohou standardně pouze určité (taktéž regulované) osoby. Mezi ně patří vedle bank právě obchodníci s cennými papíry. Výlučně skrze tyto osoby mohou investoři realizovat své investiční operace. Vzhledem k míře zodpovědnosti, která se s touto činností váže podléhají OCP podobně jako banky přísné regulaci. Hlavním tuzemským orgánem dohledu je Česká národní banka.  Ta kontroluje, zda OCP dodržuje jednak právní předpisy, ale také podmínky jemu udělené licence.

Licence obchodníka s cennými papíry

Obchodníkem s cennými papíry se dle českého práva může stát právnická osoba[2], které Česká národní banka udělí příslušné povolení k činnosti (licenci). Licenční řízení může klást na žadatele poměrně vysoké nároky. A to ať už časové, finanční či personální. V obvyklých případech trvá tento proces nejméně jeden rok. Konkrétní délka však závisí na mnoha faktorech od kvality podané žádosti až po aktuální vytíženost příslušných odborů ČNB.

Licenčnímu řízení vedeném před Českou národní bankou se ve svém článku podrobně věnoval Mgr. Ondřej Kučera.

K čemu licence OCP opravňuje? 

Zákon říká, že společnost, která získá licenci OCP má právo poskytovat hlavní investiční služby[3]. To však neplatí bez dalšího. Ve skutečnosti ČNB v licenci přesně uvede, které investiční služby je OCP oprávněn poskytovat a také ve vztahu ke kterým investičním nástrojům tak může činit[4].

Mezi hlavní investiční služby, které obchodníci s cennými papíry nejčastěji poskytují patří[5]

  • provádění pokynů týkajících se investičních nástrojů na účet zákazníka; 
  • obchodování s investičními nástroji na vlastní účet OCP; 
  • služba portfolio managementu[6]; nebo
  • investiční poradenství týkající se investičních nástrojů. 

O investičních službách dle ZPKT si můžete přečíst více v našem samostatném článku.

Jednou ze dvou hlavních specializací KLB Legal je finanční právo a právo kapitálového trhu. „Naše kancelář má za sebou řadu úspěšných licenční řízení, zmínit mohu např. licenční řízení vedené s investiční platformou Portu, které skončilo udělením licence OCP v listopadu 2023. S obchodníky s cennými papíry spolupracujeme i na dlouhodobé bázi, kdy jim pomáháme především s plněním jejich průběžných povinností vůči regulátorovi – České národní bance,“ říká vedoucí advokátka oddělení kapitálového trhu Mgr. Veronika Civínová.  


[1]Dále v textu také jen jako „OCP“.

[2]Konkrétně obchodní společnost v právní formě společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti – § 6 odst. 1 písm. a) zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu (dále jen „ZPKT“).

[3]§ 5 odst. 1 ZPKT.

[4]§ 6 odst. 2 ZPKT. 

[5]Výčet hlavních investičních služeb je uveden v § 4 odst. 2 ZPKT.

[6]Portfolio management ZPKT v § 4 odst. 1 písm. d) definuje jako: „obhospodařování majetku zákazníka, je-li jeho součástí investiční nástroj, na základě volné úvahy v rámci smluvního ujednání“.

Související články

Zajímají vás naše články? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Zajímají vás naše články? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Ozvěte se nám a pobavme se o tom, jak bychom vám mohli pomoct.