Domů 5 Právní obory 5 Kapitálový trh 5 Licence od ČNB 5 Obchodníci s cennými papíry

Obchodníci s cennými papíry

Zajistíme kompletní právní servis při získání nebo rozšíření licence obchodníka s cennými papíry. Stanovíme postup na míru – od nejmenších obchodníků až po mezinárodní hráče.

Kontaktujte násVíce informací

Licence obchodníka s cennými papíry

Licence obchodníka s cennými papíry se řídí podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu a příslušné evropské regulace (MiFID II. + MiFIR).

Existuje více druhů obchodníků s cennými papíry: od miniaturních obchodníků až po velké nadnárodní korporace.

Pro koho je služba určena?

Pro společnosti a uskupení, které chtějí klientům poskytovat služby týkající se investičních nástrojů.

Mezi nejčastější investiční služby patří:

 • investiční poradenství,
 • přijímání a předávání pokynů,
 • portfolio management,
 • provádění pokynů.

Investiční nástroje jsou vyjmenovány zákonem a patří mezi ně například akcie, dluhopisy, cenné papíry investčiních fondů či deriváty.

Jaký servis v této oblasti poskytujete?

Během bezplatné úvodní konzultace s vámi detailně  probereme vaše plány a strukturu projektu. Poté navrhneme další postup včetně časového harmonogramu:

 • Provedeme vás celým licenčním řízením.
 • Připravíme žádost včetně potřebné dokumentace.
 • Společně s vámi sestavíme precizní byznys plán.

Během práce na projektu vám bude k dispozici tým právníků, kteří budou komunikovat jak s ČNB, tak hlavně s vaším interním týmem. Naším cílem je srozumitelná a efektivní spolupráce.

Jak to bude probíhat?

Na začátku nabízíme bezplatnou konzultaci, kde probereme vaše plány a strukturu projektu. Poté navrhneme další postup a časový harmonogram:

 • Provedeme vás licenčním řízením od samého začátku až po udělení licence.
 • Připravíme potřebnou dokumentaci.
 • Sestavíme s vámi detailní byznys plán.

Celou spolupráce nastavíme tak, aby vyhovovala vašim představám a očekáváním. Přizpůsobíme se vám.

Co k tomu budu potřebovat?

Základem každé žádosti je:

 • byznys plán podložený ekonomickými údaji
 • kvalitní personální zabezpečení pro všechny investiční služby, které zamýšlíte poskytovat
 • dostatečné technické a IT zázemí

Bude nás zajímat hlavně přesný popis vašeho záměru – vše ostatní se pak odvíjí od něj.

  Jak dlouho to bude trvat?

  Doba licenčních řízení u České národní banky se těžko odhaduje. Obvykle se jedná o rozmezí od 9 měsíců výše. Konkrétní trvání záleží na konkrétním záměru a aktuální vytíženosti ČNB.

  Referenční projekty

  10 let spolupráce na dluhopisovém financování s WOOD & Company

  Společně s naším klientem WOOD & Company se již 10 let specializujeme na dluhopisové financování. Společně jsme za tuto dobu realizovali více než 30 projektů s celkovou upsanou hodnotou přes 5,5 miliardy Kč. Do portfolia vydaných dluhopisů patří emise privátní i s prospektem, krátkodobé i dlouhodobé. Díky tomu jsme umožnili prověřeným emitentům financovat zajímavé projekty a současně investorům nabídnout zajímavý výnos a přiměřenou míru rizika. WOOD & Company je přední obchodník s cennými papíry s primárním zaměřením na oblast střední a východní Evropy.

  Příprava dluhopisového programu pro finanční instituce

  Pomáhali jsme finančním institucím různých druhů s přípravou dluhopisového programu a prospektu. Následně jsme poskytovali právní pomoc při vytváření jednotlivých emisí dluhopisů. Dluhopisy byly vydávány investičními společnostmi a fondy, v rámci pojišťovacích skupin či na úrovni obchodníků s cennými papíry. Pracujeme v kooperaci s konkrétní finanční institucí i s jejími poradci tak, aby celý proces probíhal hladce a rychle.

  Rozšíření licence banky

  Poskytovali jsme komplexní právní pomoc při rozšíření licence banky o některé investiční nástroje a investiční služby. Součástí naší práce bylo nastavení právní koncepce projektu a v návaznosti na to příprava žádosti o rozšíření licence a příloh. V rámci celého procesu jsme úzce spolupracovali s dotčenou bankou a jejími interními týmy tak, aby byly plně dosaženy byznysové cíle a zároveň nedošlo k žádným negativním zásahům do dosavadního fungování banky.

  Přeměna a žádost o licenci obchodníka s cennými papíry

  Poskytovali jsme kompletní právní pomoc při odštěpení významné části stávajícího obchodníka s cennými papíry do samostatné entity a zajištění její vlastní licence. Součástí projektu byla jak část korporátní, tak část licenční včetně zastupování před Českou národní bankou. Poskytované poradenství zahrnovalo také nastavení outsourcingu v rámci skupiny regulovaných entit a asistenci jednotlivým interním týmům s nastavením správných postupů.

  Zapojení investorů do koupě sbírky plakátů Alfonse Muchy

  Poskytli jsme poradenství při koupit tzv. Lendlovy sbírky děl Alfonse Muchy. Následně jsme vytvořili investiční certifikáty, které umožnily široké veřejnosti podílet se na sbírce již od 1,- Kč. Součástí transakce bylo i vytvoření prospektu retailových investičních certifikátů, který byl schválen Českou národní bankou.

  Největší IPO v dějinách Kazachstánu

  Poskytovali jsme právní poradenství mezinárodnímu koordinátorovi největšího primárního úpisu akcií (IPO) v dějinách Kazachstánu. Na burzu byl přijat ropný a plynárenský gigant KazMunayGas (KMG), největší kazašský státní podnik. Celkový objem IPO dosáhl objemu 330 milionů USD.

  Vytvoření prvního českého SPAC a akvizice Footshop

  Poskytovali jsme dlouhodobé právní poradenství při vzniku historicky prvního SPAC ve střední a východní Evropě, jeho vstupu na burzu i při úspěšné akvizici luxuního retailera obuvi - společnosti Footshop. SPAC je jedním ze způsobů, jak zrychleně přijmout společnost k burzovnímu obchodování. Součástí projektu byl prospekt akcií a warrantů, který úspěšně prošel schvalovacím procesem České národní banky. Souběžně probíhaly práce na přijetí společnosti na Burzu cenných papírů Praha a.s. V rámci akvizice jsme poté poskytovali pomoc s provedením due diliegence, asistovali při vyjednávání podmínek a zajistili korporátní schválení.

  Primární (IPO) a sekundární (SPO) veřejná nabídka akcií Pilulka Lékárny a.s.

  Poskytovali jsme kompletní právní poradenství při vstupu společnosti Pilulka Lékárny a.s. na trh START Burzy cenných papírů Praha a.s. Následně jsme společnosti Pilulka pomáhali i při sekundární veřejné nabídce, kdy byla dále zvýšena její tržní kapitalizace. Při obou transakcích naše kancelář prováděla due diligence, připravovala prospekt akcií a zastupovala společnost u České národní banky i pražské burzy.

  Náš tým pro Obchodníci s cennými papíry

  JUDr. David Kuboň

  JUDr. David Kuboň

  Řídící partner

  Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

  Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

  Zakládající partner

  Mgr. Veronika Civínová

  Mgr. Veronika Civínová

  Vedoucí advokátka

  Související články

  Obchodník s cennými papíry: kdo to je a co dělá? 

  Obchodník s cennými papíry: kdo to je a co dělá? 

  V tomto článku se zaměříme na postavení obchodníků s cennými papíry[1] jakožto důležitých hráčů kapitálového trhu. Představíme základ jejich právní regulace a také fungování OCP v praxi. Kdo je obchodník s cennými papíry? Jednoduchým anglickým...

  Kontakt pro Obchodníci s cennými papíry

  Napište nám