Domů 5 Právní obory 5 Kapitálový trh 5 Cenné papíry 5 Investiční certifikáty

Investiční certifikáty

Umíme navrhnout vhodné typy investičních certifikátů k realizaci specifických a inovativních obchodních záměrů. Poskytujeme veškeré související právní poradenství, od strukturování, přes samotné vydání, až po rady týkající se správných procesů a distribuce.

Kontaktujte násVíce informací

Co to je?

Investiční certifikát je specifický cenný papír, který představuje zejména právo vlastníka na výplatu jistiny a dosaženého výnosu, který je závislý na vývoji podkladového aktiva. Druhů investičních certifikátů může být celá řada, nejčastěji se setkáte s podkladovými aktivy ve formě veřejně obchodovaných společností.

Pro koho, v čem mi to pomůže a proč to mám chtít?

Parametry emise jsou zcela na vás, můžete si zvolit způsob výplaty výnosu, splatnost nebo minimální hodnotu jednoho investičního certifikátu.

Jaký servis v této oblasti poskytujete?

Poskytujeme kompletní právní poradenství spojené s přípravou emise investičních certifikátů – stejně jako u dalších cenných papírů můžete jít cestou tzv. podlimitní emise (celkový objem nepřesahuje ekvivalent 1 milionu EUR), privátní emise nebo pro emise v hodnotě nad 1 milion EUR s prospektem cenných papírů (tento rozsáhlý informační dokument podléhá schválení Českou národní bankou). Před zahájením nabízení investičních certifikátů pro vás zajistíme i přidělení nezbytných identifikátorů emitenta LEI (Legal Entity Identifier) a identifikátoru konkrétní emise ISIN (International Securities Identification Number) u Centrálního depozitáře cenných papírů. Jako advokátní kancelář bohužel nemůžeme zajistit samotnou distribuci cenných papírů – tu můžete provádět vlastními silami nebo ve spolupráci s licencovaným obchodníkem s cennými papíry.

Jak to bude probíhat?

Při úvodní konzultaci společně vybereme vhodnou formu emise, probereme její parametry a na základě vašich požadavků začneme připravovat komplexní dokumentaci včetně smlouvy a pokynů k úpisu investičních certifikátů a evidenci investorů. Emise s prospektem znamená náročnější proces a zveřejnění maxima informací o emitentovi – vaše vstupy zpracujeme, společně vyladíme text prospektu a zajistíme jeho schválení Českou národní bankou.

Co od vás budeme potřebovat?

V první řadě byste měli mít jasný obchodní plán, představu o základních údajích o emisi a promyšlenou cestu distribuce investičních certifikátů. Emise s prospektem s sebou přináší rozšířenou informační povinnost, z vaší strany budeme v takovém případě potřebovat podklady nezbytné pro detailní popis podnikání, trendů v odvětví, rizik spojenými s činností emitenta a podkladovými aktivy a v neposlední řadě auditované účetní údaje.

Jak dlouho to bude trvat?

Příprava jednoduché podlimitní emise trvá v řádu týdnů, prospektová emise naopak zabere delší období, přičemž minimálně se jedná o 4 měsíce.

Referenční projekty

10 let spolupráce na dluhopisovém financování s WOOD & Company

Společně s naším klientem WOOD & Company se již 10 let specializujeme na dluhopisové financování. Společně jsme za tuto dobu realizovali více než 30 projektů s celkovou upsanou hodnotou přes 5,5 miliardy Kč. Do portfolia vydaných dluhopisů patří emise privátní i s prospektem, krátkodobé i dlouhodobé. Díky tomu jsme umožnili prověřeným emitentům financovat zajímavé projekty a současně investorům nabídnout zajímavý výnos a přiměřenou míru rizika. WOOD & Company je přední obchodník s cennými papíry s primárním zaměřením na oblast střední a východní Evropy.

Příprava dluhopisového programu pro finanční instituce

Pomáhali jsme finančním institucím různých druhů s přípravou dluhopisového programu a prospektu. Následně jsme poskytovali právní pomoc při vytváření jednotlivých emisí dluhopisů. Dluhopisy byly vydávány investičními společnostmi a fondy, v rámci pojišťovacích skupin či na úrovni obchodníků s cennými papíry. Pracujeme v kooperaci s konkrétní finanční institucí i s jejími poradci tak, aby celý proces probíhal hladce a rychle.

Zapojení investorů do koupě sbírky plakátů Alfonse Muchy

Poskytli jsme poradenství při koupit tzv. Lendlovy sbírky děl Alfonse Muchy. Následně jsme vytvořili investiční certifikáty, které umožnily široké veřejnosti podílet se na sbírce již od 1,- Kč. Součástí transakce bylo i vytvoření prospektu retailových investičních certifikátů, který byl schválen Českou národní bankou.

Největší IPO v dějinách Kazachstánu

Poskytovali jsme právní poradenství mezinárodnímu koordinátorovi největšího primárního úpisu akcií (IPO) v dějinách Kazachstánu. Na burzu byl přijat ropný a plynárenský gigant KazMunayGas (KMG), největší kazašský státní podnik. Celkový objem IPO dosáhl objemu 330 milionů USD.

Vytvoření prvního českého SPAC a akvizice Footshop

Poskytovali jsme dlouhodobé právní poradenství při vzniku historicky prvního SPAC ve střední a východní Evropě, jeho vstupu na burzu i při úspěšné akvizici luxuního retailera obuvi - společnosti Footshop. SPAC je jedním ze způsobů, jak zrychleně přijmout společnost k burzovnímu obchodování. Součástí projektu byl prospekt akcií a warrantů, který úspěšně prošel schvalovacím procesem České národní banky. Souběžně probíhaly práce na přijetí společnosti na Burzu cenných papírů Praha a.s. V rámci akvizice jsme poté poskytovali pomoc s provedením due diliegence, asistovali při vyjednávání podmínek a zajistili korporátní schválení.

Primární (IPO) a sekundární (SPO) veřejná nabídka akcií Pilulka Lékárny a.s.

Poskytovali jsme kompletní právní poradenství při vstupu společnosti Pilulka Lékárny a.s. na trh START Burzy cenných papírů Praha a.s. Následně jsme společnosti Pilulka pomáhali i při sekundární veřejné nabídce, kdy byla dále zvýšena její tržní kapitalizace. Při obou transakcích naše kancelář prováděla due diligence, připravovala prospekt akcií a zastupovala společnost u České národní banky i pražské burzy.

Náš tým pro Investiční certifikáty

JUDr. David Kuboň

JUDr. David Kuboň

Řídící partner

Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

Zakládající partner

Mgr. Veronika Civínová

Mgr. Veronika Civínová

Vedoucí advokátka

Související články

Licence obchodníka s cennými papíry pro interní start-up Portu

Licence obchodníka s cennými papíry pro interní start-up Portu

Byli jsme u růstu start-upu Portu. Progresivní investiční platformy, která se za dobu své existence etablovala v jedničku na trhu a získala si důvěru více než dvou set tisíc lidí. WOOD & Company, investiční skupina s více než 30letou tradicí...

Stanovisko ČNB o sčítání emisí pro účely veřejné nabídky u více emitentů z jednoho podnikatelského seskupení

Stanovisko ČNB o sčítání emisí pro účely veřejné nabídky u více emitentů z jednoho podnikatelského seskupení

Sektor investičních služeb je rozsáhle regulovanou oblastí finančního trhu. Vztahy subjektů činných v tomto sektoru, typicky emitentů cenných papíru a investorů, podléhají dohledu České národní banky a musí se řídit nejen vnitrostátními právními předpisy, ale i legislativou Evropské unie. Jedním z příkladu takové unijní normy je nařízení o prospektu, jehož ustanoveními se zabývá Česká národní banka ve svém stanovisku ze dne 11. 9. 2023 o sčítání emisí více emitentů z jednoho podnikatelského uskupení.

Kontakt pro Investiční certifikáty

Napište nám