Dluhopisy

Pomůžeme s emisí dluhopisů, včetně dluhopisů s prospektem a dlouhodobých dluhopisových programů. Poradíme v oblastech správného postupu, zajištění a distribuce.

Kontaktujte násVíce informací

Co to je?

Emise dluhopisů je způsob financování, které společnosti volí zpravidla při rozvoji podnikatelské činnosti. Samotný dluhopis je pak cenný papír, který představuje zejména právo vlastníka na výplatu jistiny a výnosu, jedná se v podstatě o úvěr investora vůči emitentovi. Emise se liší podle svých parametrů, je vždy na individuálním posouzení, zda je pro vás výhodnější zvolit zajištění emise, formu dluhopisů a celkový objem vydaných dluhopisů.

Pro koho, v čem mi to pomůže a proč to mám chtít?

Dluhopisy jsou využívanou alternativou k bankovnímu nebo mezaninovému financování, ale je možné všechny varianty případně i zkombinovat. Jedná se o relativně snadnou cestu, jak získat kapitál potřebný pro expanzi společnosti, na který byste jinak na trhu nedosáhli vůbec, anebo za pro vás nevýhodných podmínek. Parametry emise dluhopisů jsou zcela na vás, můžete si zvolit preferovaný úrok, splatnost nebo minimální hodnotu jednoho dluhopisu.

Jaký servis v této oblasti poskytujete?

Poskytujeme kompletní právní poradenství spojené s vhodnou formou financování vašeho projektu a přípravou emise dluhopisů – ať už se rozhodnete pro jednodušší tzv. podlimitní emisi (celkový objem dluhopisů vydaných emitentem nepřesahuje ekvivalent 1 milionu EUR), privátní emisi nebo pro emisi dluhopisů nad 1 milion EUR s prospektem cenných papírů (tento rozsáhlý informační dokument podléhá schválení Českou národní bankou). Před zahájením nabízení dluhopisů pro vás zajistíme i přidělení nezbytných identifikátorů emitenta LEI (Legal Entity Identifier) a identifikátoru konkrétní emise ISIN (International Securities Identification Number) u Centrálního depozitáře cenných papírů. Jako advokátní kancelář bohužel nemůžeme zajistit samotnou distribuci cenných papírů – tu můžete provádět vlastními silami nebo ve spolupráci s licencovaným obchodníkem s cennými papíry.

Jak to bude probíhat?

Při úvodní konzultaci společně vybereme vhodnou formu emise, probereme její parametry a na základě vašich požadavků začneme připravovat komplexní dokumentaci včetně smlouvy a pokynů k úpisu dluhopisů a evidenci investorů. Emise s prospektem znamená náročnější proces a zveřejnění maxima informací o emitentovi – vaše vstupy zpracujeme, společně vyladíme text prospektu a zajistíme jeho schválení Českou národní bankou.

Co od vás budeme potřebovat?

V první řadě byste měli mít jasný obchodní plán, představu o základních údajích o emisi a promyšlenou cestu distribuce dluhopisů. Emise s prospektem s sebou přináší rozšířenou informační povinnost, z vaší strany budeme v takovém případě potřebovat podklady nezbytné pro detailní popis podnikání, trendů v odvětví, rizik spojenými s činností emitenta a v neposlední řadě auditované účetní údaje.

Jak dlouho to bude trvat?

Příprava jednoduché podlimitní emise trvá v řádu jednotek týdnů, prospektová emise naopak zabere delší období, přičemž minimálně se jedná o 4 měsíce.

Referenční projekty

10 let spolupráce na dluhopisovém financování s WOOD & Company

Společně s naším klientem WOOD & Company se již 10 let specializujeme na dluhopisové financování. Společně jsme za tuto dobu realizovali více než 30 projektů s celkovou upsanou hodnotou přes 5,5 miliardy Kč. Do portfolia vydaných dluhopisů patří emise privátní i s prospektem, krátkodobé i dlouhodobé. Díky tomu jsme umožnili prověřeným emitentům financovat zajímavé projekty a současně investorům nabídnout zajímavý výnos a přiměřenou míru rizika. WOOD & Company je přední obchodník s cennými papíry s primárním zaměřením na oblast střední a východní Evropy.

Příprava dluhopisového programu pro finanční instituce

Pomáhali jsme finančním institucím různých druhů s přípravou dluhopisového programu a prospektu. Následně jsme poskytovali právní pomoc při vytváření jednotlivých emisí dluhopisů. Dluhopisy byly vydávány investičními společnostmi a fondy, v rámci pojišťovacích skupin či na úrovni obchodníků s cennými papíry. Pracujeme v kooperaci s konkrétní finanční institucí i s jejími poradci tak, aby celý proces probíhal hladce a rychle.

Zapojení investorů do koupě sbírky plakátů Alfonse Muchy

Poskytli jsme poradenství při koupit tzv. Lendlovy sbírky děl Alfonse Muchy. Následně jsme vytvořili investiční certifikáty, které umožnily široké veřejnosti podílet se na sbírce již od 1,- Kč. Součástí transakce bylo i vytvoření prospektu retailových investičních certifikátů, který byl schválen Českou národní bankou.

Největší IPO v dějinách Kazachstánu

Poskytovali jsme právní poradenství mezinárodnímu koordinátorovi největšího primárního úpisu akcií (IPO) v dějinách Kazachstánu. Na burzu byl přijat ropný a plynárenský gigant KazMunayGas (KMG), největší kazašský státní podnik. Celkový objem IPO dosáhl objemu 330 milionů USD.

Vytvoření prvního českého SPAC a akvizice Footshop

Poskytovali jsme dlouhodobé právní poradenství při vzniku historicky prvního SPAC ve střední a východní Evropě, jeho vstupu na burzu i při úspěšné akvizici luxuního retailera obuvi - společnosti Footshop. SPAC je jedním ze způsobů, jak zrychleně přijmout společnost k burzovnímu obchodování. Součástí projektu byl prospekt akcií a warrantů, který úspěšně prošel schvalovacím procesem České národní banky. Souběžně probíhaly práce na přijetí společnosti na Burzu cenných papírů Praha a.s. V rámci akvizice jsme poté poskytovali pomoc s provedením due diliegence, asistovali při vyjednávání podmínek a zajistili korporátní schválení.

Primární (IPO) a sekundární (SPO) veřejná nabídka akcií Pilulka Lékárny a.s.

Poskytovali jsme kompletní právní poradenství při vstupu společnosti Pilulka Lékárny a.s. na trh START Burzy cenných papírů Praha a.s. Následně jsme společnosti Pilulka pomáhali i při sekundární veřejné nabídce, kdy byla dále zvýšena její tržní kapitalizace. Při obou transakcích naše kancelář prováděla due diligence, připravovala prospekt akcií a zastupovala společnost u České národní banky i pražské burzy.

Náš tým pro Dluhopisy

JUDr. David Kuboň

JUDr. David Kuboň

Řídící partner

Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

Zakládající partner

Mgr. Veronika Civínová

Mgr. Veronika Civínová

Vedoucí advokátka

Související články

Nové povinnosti pro emitenty podlimitních dluhopisů

Nové povinnosti pro emitenty podlimitních dluhopisů

S Novým rokem nabyla účinnosti novela, která přinesla změny v hned několika zákonech v oblasti finančního trhu. Mezi ně patří například zavedení alternativního účastnického fondu nebo dlouhodobého investičního produktu (DIP), o...

Aktualizace prospektu cenných papírů

Aktualizace prospektu cenných papírů

Pravomocným rozhodnutím České národní banky o schválení prospektu cenných papírů ještě projekt zdaleka nekončí. V případě prospektu dluhopisového programu (případně nabídkového programu investičních certifikátů) je nutné notifikovat jednotlivé emise v rámci programu a vzhledem k tomu, že platnost prospektů je pouze jeden rok od data pravomocného schválení, může se vás týkat i povinnost aktualizace.

Kontakt pro Dluhopisy

Napište nám