Vydávání tokenů

Věnujeme se strukturování a emisi tokenů, včetně málo častých typů. Zaměřujeme se také na oblasti cenných papírů, kterou je MiCA úzce inspirována. Díky tomu vám pomůžeme v oblasti nové regulace s důrazem na řešení praktických otázek.

Kontaktujte násVíce informací

Typy tokenů

Token je jednotkou kryptoaktiva. MiCA rozlišuje:

 • Elektronické peněžní tokeny: kryptoaktivum, s cílem uržení stabilní hodnoty navázáním na jednu oficiální měnu;
 • Tokeny vázané na aktiva: kryptoaktivum navázané na jakoukoliv jinou hodnotu nebo její kombinaci;
 • Kryptoaktiva jiná.

Různé tokeny s sebou nesou různé povinnosti podle MiCA.

  Komu pomáháme

  Všem, kteří dnes uvažují o emisi tokenů nebo je již vydávají. Od poloviny roku 2024 bude při vydávání tokenů nezbytné splnit podmínky, které emitentům ukládá MiCA. Ve vztahu k tokenům se jedná zejména o zpracování bílé knihy (whitepaper), příslušnou notifikaci ČNB a ve složitějších případech získání licence od ČNB.

  Spolupráce s KLB Legal

  V rámci úvodní konzultace s vám detailně prorobereme vaše plány a strukturu projektu. Dále navrhneme postup – časový harmonogram, jednotlivé kroky i cenovou nabídku. Představíme vám také členy realizačního týmu, kteří vám budou po dobu spolupráce k dispozici. Úvodní konzultace je zdarma.

  Poté zpracujeme whitepaper a rádi vás zastoupíme v rámci veškerého jednání s ČNB od notifikace až po získání licence. Také poskytneme vám i vašemu týmu konzultace a školení.

  Co budete potřebovat

  Důležitým kritériem pro identifikaci vhodného postupu je typ tokenu, který si přejete emitovat. Výběr tokenu nám prozradí, jakou cestou se společně vydáme.

  U všech typů tokenů budeme zkoumat jejich fungování a na základě toho tvořit whitepaper. V případě kvalifikovaných tokenů si od vás vyžádáme také informace o struktuře a fungování společnosti, které poslouží jako základ pro licenční řízení.

  Doba trvání

  Příprava whitepaperu je individuální. Podle zkušeností ji odhadujeme na 2-3 měsíce. Pokud bude potřeba také licence od České národní banky, bude celková doba trvání delší – obvykle řízení trvají 12 a více měsíců.

  Referenční projekty

  Vytvoření hodlerského fondu

  Pomáhali jsme vytvořit fond podporující hodlery a zaměřený na eliminaci souvisejících rizik. Součástí transakce byl výběr vhodného nastavení včetně jurisdikce.

  Emise tokenů

  Pomáháme se strukturováním a přípravou emisí tokenů. Pojímáme celý proces komplexně, včetně regulatorního nastavení, AML a ochrany práv investorů. Spolupracovali jsme například s Veroblock a.s., která je emitentem tokenu zaměřeného na nemovitosti.

  Příprava nesamosprávného fondu

  V řadě případů jsme poskytli právní poradenství při přípravě nesamosprávného fondu, typicky ve formě SICAV. V rámci našich právních porad pomáháme jednak s nastavením samotného fondu a jeho fungování, ale i se správným nastavením spolupráce se třetími stranami - obhospodařovatelem, administrátorem a dalšími zúčastněnými osobami. Námi realizované transakce zahrnují fondy s konzervativní investiční strategií, ale i fondy specializované a netradiční - zaměřené na historická auta, energetiku, drahé kovy či nemovitosti, využívající algoritmické obchodování či podporující rozvoj blockchainových technologií. Mezi fondy, kterým jsme poskytli asistenci, patří i LitFin SICAV a.s., jehož unikátní investiční strategie je zacílena na podporu práv spotřebitelů a financování soudních sporů.

  Investiční certifikáty pro kvalifikované investory zaměřené na blockchain

  Poskytovali jsme právní poradenství manažerovi emise (finanční instituci) při vydání investičních certifikátů, které umožňují tradičním kvalifikovaným investorům podílet se mezinárodních blockchainových projektech.

  Příprava dluhopisového programu pro finanční instituce

  Pomáhali jsme finančním institucím různých druhů s přípravou dluhopisového programu a prospektu. Následně jsme poskytovali právní pomoc při vytváření jednotlivých emisí dluhopisů. Dluhopisy byly vydávány investičními společnostmi a fondy, v rámci pojišťovacích skupin či na úrovni obchodníků s cennými papíry. Pracujeme v kooperaci s konkrétní finanční institucí i s jejími poradci tak, aby celý proces probíhal hladce a rychle.

  Přeměna a žádost o licenci obchodníka s cennými papíry

  Poskytovali jsme kompletní právní pomoc při odštěpení významné části stávajícího obchodníka s cennými papíry do samostatné entity a zajištění její vlastní licence. Součástí projektu byla jak část korporátní, tak část licenční včetně zastupování před Českou národní bankou. Poskytované poradenství zahrnovalo také nastavení outsourcingu v rámci skupiny regulovaných entit a asistenci jednotlivým interním týmům s nastavením správných postupů.

  Náš tým pro Vydávání tokenů

  JUDr. David Kuboň

  JUDr. David Kuboň

  Řídící partner

  Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

  Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

  Zakládající partner

  Mgr. Veronika Civínová

  Mgr. Veronika Civínová

  Vedoucí advokátka

  Související články

  MiCA: Aktuální stav

  MiCA: Aktuální stav

  Nařízení Evropského Parlamentu a Rady o trzích s kryptoaktivy („MiCA“) můžeme považovat za přelomový pozdrav od evropských zákonodárců. Ti se poprvé snaží o regulaci kryptoměnového hracího pole. MiCA se dotýká několika různých „her“, a to rovnou z...

  Kontakt pro Vydávání tokenů

  Napište nám