Kauza kolem ventilátorů společnosti Philips Respironics, která už tři roky probublává americkými médii, má svou paralelu také na starém kontinentu. V červnu byla u italských soudů podána hromadná žaloba na náhradu nemajetkové újmy způsobené závadnou technikou. Advokátní kancelář KLB Legal jakožto přední specialista na problematiku odškodnění a hromadných žalob se této žaloby účastní jako právní expert za Českou republiku. Pokud se vás nebo někoho z vašich blízkých případ ventilátorů Philips Respironics dotýká, neváhejte se na nás obrátit.
O co ve stručnosti v kauze jde
Aféra, kterou zahraniční média pojmenovala jako „Respiratorgate“, se týká zjištěné vady některých sérií přetlakových ventilátorů (CPAP a BiPAP) a mechanických ventilátorů vyrobených společností Philips Respironics. Příslušné výrobky obsahují polyuretanovou pěnu, která slouží k odhlučnění těchto přístrojů. Tato pěna se však u konkrétních typů přístrojů vyráběných před 26. dubnem 2021 může rozkládat a uvolňovat malé částice, které dráždí dýchací cesty. Navíc se z degradující pěny mohou uvolňovat také další toxické látky, které s sebou mohou nést riziko vzniku rakoviny a způsobit trvalé poškození zdraví.
Již v červnu 2021 společnost Philips oznámila stažení pěti milionů ventilátorů po celém světě. Odhaduje se nicméně, že jenom v Evropě má zdravotní následky po používání mechanických ventilátorů s touto vadou více než 1,2 milionu pacientů. Přitom existuje podezření, že společnost Philips Respironics o problému věděla přinejmenším od roku 2008, aniž by bezodkladně přijala nápravná opatření.
S jakými zdravotními riziky jsou vadné ventilátory spojeny
Potenciální rizika v první řadě mohou vzniknout jako důsledek vdechnutí pevných částic z degradující pěny ve vadných přístrojích. V těchto případech se mohou objevit bolesti hlavy, podráždění, záněty, dýchací potíže a částice dále mohou mít i toxické a karcinogenní účinky. Druhá skupina potenciálních rizik pak souvisí s vystavením organismu toxickým látkám z degradující pěny ve vadných přístrojích. Zde mezi riziky figurují zejména bolesti hlavy, podráždění, přecitlivělost, nevolnost/zvracení a další nežádoucí účinky včetně karcinogenních.
Vývoj kauzy v USA
Poté, co celá věc v USA pronikla na veřejnost, se poškození uživatelé vadných výrobků začali domáhat svých nároků prostřednictvím žalob. V dubnu 2024 pak společnost Philips oznámila, že dojde k mimosoudnímu vyrovnání všech aktuálně vedených hromadných řízení ve Spojených státech (USA). Tato řízení byla přitom již dříve spojena do jediného před Federálním soudem státu Pensylvánie.
Společnost Philips se zavázala do fondu pro mimosoudní vyrovnání s poškozenými pacienty zaplatit celkem 1,1 miliardy dolarů. Stále nicméně není jasné, kolik poškozených se vyrovnání nakonec zúčastní, takže není ani možné přesně stanovit výši odškodnění. Zatím víme, že do května 2024 se o vyrovnání přihlásilo více než 60.000 uživatelů, kteří byli vadnými výrobky dotčeni. Jejich právní zástupci očekávají, že se výše odškodnění může podle míry závažnosti poškození zdraví a počtu přihlášených pacientů pohybovat mezi 10.000 a 150.000 dolary.
Situace v Evropě
Ve Francii byla v roce 2023 podána žaloba téměř přesně dva roky poté, co společnost Philips Respironics poprvé oznámila stažení milionů vadných přístrojů. Současně bylo v souvislosti s vadnými výrobky zahájeno také trestní řízení.
V červnu roku 2024 byla podána hromadná žaloba na náhradu vzniklé nemajetkové újmy také před italskými soudy. Této žaloby se účastní právní zástupci ze států Evropské unie a Velké Británie. Za Českou republiku se této podané žaloby účastní jako právní expert právě naše advokátní kancelář KLB Legal. Vyzýváme tímto české uživatele přístrojů společnosti Philips Respironics vyrobených před 26. dubnem 2021 (zejména přístrojů spadajících do série DreamStation první generace), aby se na nás při řešení svých nároků na odškodnění obrátili. Zde najdete seznam výrobků, kterých se to týká. Uděláme vše pro to, aby se našim občanům zasaženým kauzou dostalo co nejvyššího odškodnění.
Související články
Zajímají vás naše články? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.
Zajímají vás naše články? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.